Monday December 10th 2018

Inspekcje bankowe

Jeśli i Ty należysz do grona tych szczęśliwców, którzy budowę swojego domu kredytują ogromnym zadłużeniem w banku to pewnie i doskonale wiesz jak często potrafią wykonywać oni inspekcje. Sam od niedawna zastanawiam się nad kredytem hipotecznym jednak już teraz słysząc o inspekcjach postanowiłem zgłębić temat i oto poznałem kilka ciekawych informacji.

dom

Kiedyś podobno wszystko to co było wykonane na budowie potwierdzało się za pomocą faktu – teraz banki wolą sprawdzić wpisy w dzienniku budowy, faktycznie wykonane prace podczas wizyty na budowie bądź też mogą poprosić o przedstawienie odpowiednich zdjęć.

Niestety jak wyczytałem taka inspekcja banku w terenie jest płatna! Trochę to dla mnie nie pojęte ale cóż – skoro to bank chce odwiedzić kredytobiorcę a nie odwrotnie to czemu my mamy ponosić koszty? I to nie małe? Bo nie wiem jak dla Was ale dla mnie 250 zł nie jest małą kwotą.

domek

Czy rzeczywiście takie kontrole pomagają?

Owszem ich celem jest sprawdzenie czy wzięty kredyt rzeczywiście został spożytkowany na budowę domu. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz – może ktoś z Was bardziej zorientowany w temacie będzie umiał mi odpowiedzieć na moje pytanie. Czy jeśli uda nam się materiały budowlane i firmę wykonującą wszelkie prace znaleźć po kosztach tj. dużo taniej niż wycenia to bank to czy podczas kontroli nie będą oni mieli zastrzeżeń, że na wykonanie tych i tych prac wzięte zostało 70 000 zł a wartość robót wycenia się na 50 000? Gdzie te 20 000? Bo przecież może się okazać, że chcieliśmy oszukać bank i różnicę wziętej kwoty przeznaczyć np. na zakup samochodu?

domus

Zastanawiam się jaki jest jeszcze cel inspekcji bankowych – wydaje mi się, że dotychczasowe przedstawianie faktur było całkiem sensownym pomysłem. Poza tym czy czasem to nie w naszej gestii powinno leżeć właściwe wykorzystanie kredytu a nie banku?

More from category

A może zostać rzeczoznawcą?
A może zostać rzeczoznawcą?

A może i Ty powinieneś zostać rzeczoznawcą majątkowym bądź też samochodowym? Każdy z nas wybierając swój [Read More]

Co wpływa na cenę nieruchomości         

Kryzys gospodarczy, z którego nasz kraj bardzo powoli wychodzi, bez wątpienia odcisnął spore piętno na cenach [Read More]

Inspekcja zadaszenia

Podczas weryfikacji stanu technicznego i bezpieczeństwa domu, inspektor przygląda się wielu jego elementom bardzo [Read More]

Kiedy pojawia się opłata planistyczna?

W momencie sprzedaży nieruchomości może się pojawić konieczność uiszczenia opłaty planistycznej przez [Read More]

Interesting Sites

    Archives